TT Ads

Jazda na nartach biegowych to dobry trening aerobowy dla wielu naszych mięśni oraz świetna zabawa, którą możemy rozpocząć w każdym wieku. W porównaniu z innymi sportami zimowymi biegówki są znacznie bezpieczniejsze i nie wymagają specjalnych umiejętności – i za to je lubimy!

 – Narciarstwo biegowe, sportowe i rekreacyjne staje się coraz bardziej popularne. Co roku na mapie Małopolski pojawiają się nowe trasy, niektóre z nich posiadają licencję sportową Polskiego Związku Narciarskiego oraz są wyróżniane w regionalnych konkursach. Dodatkowo część z nich dostępna jest przez cały rok, ponieważ ich utwardzona powierzchnia pozwala na jazdę na nartorolkach – mówi Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Ojcowski Park Narodowy

W sercu Ojcowskiego Parku Narodowego wytyczono dwie trasy do uprawiania narciarstwa biegowego. Dla początkujących, powstała kilometrowa ścieżka w Parku Zdrojowym w Ojcowie, tuż za dawnym hotelem „Pod Kazimierzem”. Natomiast dla wytrawnych amatorów jazdy, przygotowano 12 km trasę prowadzącą z Ojcowskiego Parku Narodowego do Doliny Sąspowskiej. Trasę wyznacza żółty szlak spod eklektycznego zamku Pieskowa Skała, łączącego w sobie styl gotyku, renesansu i baroku. Po drodze do Doliny Sąspowskiej, na porośniętych lasem zboczach, napotkamy wiele jaskiń, krystalicznych źródeł oraz ciekawych formacji skalnych.

Beskid Wyspowy

Najlepsze trasy w tej części gór znajdują się na terenie powiatu Limanowskiego. Wokół najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego, na miłośników narciarstwa biegowego, czekają aż cztery ścieżki. Latem pełnią one funkcję tras pieszych, rowerowych czy nordic walking. Zaawansowanym sportowcom dedykowana jest 21 km pętla leśnymi stokówkami wokół Mogielicy, która zlokalizowana jest na terenie trzech gmin: Kamienica, Słopnice i Dobra. Bieg można rozpocząć nieopodal parkingu na „Wyrębiskach”, przy zielonym i żółtym szlaku turystycznym. Dla osób, które niedawno rozpoczęły swoją przygodę z biegówkami, przygotowano łagodną, 12 km trasę „Rodzinną”, która prowadzi przez pierwszych 6 km wspomnianej pętli (powrót tą samą drogą). Swoich sił można spróbować także na jednej z najwyżej położonych tras w Polsce „Na Polanie Stumorgowej”. Przebiega ona po niebieskim szlaku, który prowadzi na Mogielnicę i liczy 2 km.

W Beskidzie Wyspowym zachwycą nas niepowtarzalne widoki na Łopień, Ćwilin oraz Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny i Tatry. Jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne, szlaki przygotowywane są raz w tygodniu.

Beskid Wyspowy źródło: UMWM

Beskid Niski i Sądecki

W Beskidzie Niskim i Sądeckim znajduje się imponująca sieć tras biegowych „Śnieżne Trasy przez Lasy”, która w ubiegłym roku zdobyła wyróżnienie w konkursie „Turystyczne Skarby Małopolski”, w kategorii „Najciekawszy szlak turystyczny”. Sołectwo Krzywa, wraz z miłośnikami biegówek, wyznaczyło tam blisko 100 km oznakowanych szlaków narciarskich. Łączą one w sobie walory turystyczne, edukacyjne i kulturowe. Po drodze spotkać można niezamieszkałe wioski łemkowskie, cerkwie, stare cmentarze oraz wyjątkowe kapliczki. Trasy te wiodą malowniczymi, leśnymi ścieżkami, a po drodze można podziwiać urokliwą panoramę Beskidu Niskiego i Sądeckiego. Ze względu na łagodne ukształtowanie terenu, mogą z nich korzystać osoby o różnej kondycji fizycznej. Główny szlak to pięćdziesięciokilometrowa Wielka Zielona Pętla, którą uzupełniają liczne łączniki. Większość z nich przygotowywanych jest do jazdy raz w tygodniu, przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Należy pamiętać, że nie wszystkie trasy są dostępne przez cały sezon. Warto zapoznać się z aktualnymi komunikatami na stronie www.snieznetrasy.pl.

Beskid Sądecki źródło: UMWM

Gorce

Gorce to świetne tereny do uprawiania narciarstwa biegowego. Tutejsze trasy są dobrze oznakowane oraz systematycznie ratrakowane. Jedną z nich jest 11 km szlak, który biegnie od leśniczówki we Wsi Obidowa na najwyższy szczyt Gorców – Turbacz. Pierwsze 4 km z łatwością pokonają początkujący biegacze, dalszy etap przeznaczony jest dla bardziej zaawansowanych. Niedawno powstało tutaj profesjonalne Centrum Narciarstwa Biegowego, które posiada prawie dwukilometrową, oświetloną ścieżkę, z której można korzystać codziennie do godz. 20:00.

źródło: UMWM

Tatry i Podhale

Dla osób, które dobrze opanowały sztukę jazdy w stylu klasycznym lub łyżwowym, przygotowano „Szlak wokół Tatr”. Obecne tam ścieżki rowerowe, zimą zmieniają się w trasy do narciarstwa biegowego. System ten jest naprawdę imponujący – ponad 250 km dróg przebiega przez historyczno-kulturowe krainy: Podhale, Orawę, Liptów i Spisz. Obecnie dostępne szlaki przygotowywane są zarówno przez miasto Nowy Targ, jak i Gminę Szaflary w Borze na Czerwonem, w Borze Kombinackim oraz lotnisku. Dodatkowo szlaki w swoim rejonie przygotowuje gmina Czarny Dunajec, które prowadzą przez tajemnicze torfowiska, malownicze doliny górskich rzek, dzikie skałki i wzniesienia oraz urokliwe tereny leśne i łąkowe.

– Przed wyjściem na biegówki pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu organizmu do wysiłku fizycznego. Każda aktywność, nawet codzienne spacery pozwolą cieszyć się z jazdy. Przed biegiem wykonajmy rozgrzewkę, a po zdjęciu nart ćwiczenia rozciągające. Warto ubrać się w lekki, niekrępujący ruchów strój, zachowując zasadę tzw. cebulki. Osobom początkującym polecam opiekę trenera, który pomoże dopasować sprzęt oraz wskaże odpowiednią technikę – mówi Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

TT Ads

Dodaj komentarz