Według badań PISA[1], dotyczących sytuacji i umiejętności uczniów w wielu krajach świata, problem wykluczenia cyfrowego dotyczy od 50 do 70 000 polskich dzieci. W obecnych czasach zdominowanych przez epidemię, brak dostępu do narzędzi digitalowych oznacza dla najmłodszych wyłączenie z procesu edukacji. Dlatego Aleja Bielany wraz Radiem Wrocław rozpoczęła świąteczną akcję „Zdalny Zdolny uczeń”, mającą na celu wsparcie utalentowanych dzieci z niezamożnych rodzin.
Obecnie trwająca reorganizacja edukacji, nowa forma prowadzenia zajęć, a także ciągła niepewność związana z sytuacją epidemiczną, może być dla dzieci psychicznym obciążeniem. Dodatkowo towarzyszący temu brak sprzętu i narzędzi do nauki sprawia, że proces edukacyjny staje się naprawdę dużym wyzwaniem.
Wyzwaniem, które nie dotyka już tylko najuboższych
Badania dowodzą, że ok. 25% uczniów, posiadających urządzenia elektroniczne jest zmuszona współdzielić je z rodzeństwem. To co najmniej milion dzieci[2], które nie mogą w pełni uczestniczyć w procesie edukacji. Część z nich, ze względu na brak laptopa czy tabletu, jest zmuszona uczestniczyć w lekcjach za pośrednictwem telefonu, tu jednak pojawia się kolejny problem – pakiet internetowy. Szacuje się, że 50 % dzieci, które posiadają telefony na kartę, doświadczają problemów z niewystraczającym limitem danych. W związku z tym co czwarty rodzic oraz co trzeci nauczyciel musiał nabyć nowy sprzęt oraz dokupić dodatkowy transfer danych internetowych w celu uczestniczenia w lekcjach online[3]. Wielu jednak nie miało takiej możliwości.
Dlatego aby wesprzeć utalentowane dzieci z dolnośląskich szkół, które przez brak narzędzi cyfrowych nie mogą w pełni korzystać ze zdalnej edukacji, Aleja Bielany wraz z Radiem Wrocław prowadzi akcję „Zdalny Zdolny Uczeń”, trwającą od 6 do 23 grudnia. W jej ramach uzdolnionym uczniom z potrzebujących rodzin przekazywany jest nowoczesny sprzęt do nauki. W sumie do najmłodszych trafi 20 nowocześnie wyposażonych tabletów, spełniających wymagania zdalnej edukacji i pozwalających poszerzać wiedzę i rozwijać pasje.
– Mamy trójkę dzieci, najmłodsze jeszcze nie klika, natomiast dwójka pilnie się uczy, a wszyscy w jednym pokoju się mieścimy (…) Tablet przyda się bardzo, bo do tej pory gdzieś tam pożyczaliśmy komputery, a teraz będzie super! Na pewno polecą piątki i szóstki! – przyznaje Tata obdarowanego Antka z SP. nr 84 i dodaje:
– Do tej pory syn chętnie by się zgłosił, dostał dobrą ocenę, ale nie ma jak, bo mikrofon nie działa, albo komputer nie ma w ogóle mikrofonu… Ale widzę, że ten sprzęt spełni wszystkie wymagania i oczekiwania tych ciężkich dzisiejszych czasów.
Inicjatywa „Zdalny Zdolny uczeń” to także akcja informacyjno-edukacyjna: wywiady na antenie Radia Wrocław z ekspertami, przedstawicielami szkół czy rodzicami na temat dylematów związanych ze zdalnym nauczaniem, ale także ogromnej chęci zdobywania wiedzy i rozwijania pasji wśród uczniów, pomimo ogromnych wyzwań, jakie stawia przed nimi współczesna rzeczywistość .