TT Ads

Staś Łazarewicz to współautor nagrodzonej w lutym w konkursie Komitetu Ochrony Praw Dziecka „Świat Przyjazny Dziecku” książki Jak prawie nie zostałem piłkarzem. W życiu Stasia nastał jednak czas kolejnej pasji. Tym razem mierzy się z aktorstwem. Co z tego wyszło? Można o tym dowiedzieć się z książki, którą rezolutny i dowcipny 10-latek napisał razem ze swoją mamą – Ewą Winnicką. Druga część cyklu Staś na tropie zatytułowana Moja aktorska przygoda ukazała się 10 marca nakładem wydawnictwa Burda Książki, które w kwietniu zmieni się w Słowne.

Staś to już prawie nastolatek. Chodzi do szkoły, ale nie jest jej wielkim fanem. Lubi za to grać w gry strategiczne na komputerze, oglądać filmy na YouTubie oraz rozśmieszać kolegów. Właśnie ta ostatnia umiejętność uruchomiła lawinę wydarzeń, dzięki której mógł spróbować swoich sił jako aktor. Staś tak wiernie starał się na lekcji odwzorować dźwięki wydawane przez różne zwierzęta, że skłonił swoją nauczycielkę do zaproszenia jego rodziców na poważną rozmowę. Co z niej wyniknęło? Otóż już wkrótce w szkole mają być wystawiane dwa spektakle: Ptasie Radio i Pchła Szachrajka. A ten bystry, żywy i rezolutny chłopiec będzie miał szansę wykazać się swoimi zdolnościami na scenie…

Jak to jest być aktorem?

Okazuje się, że aktorstwo nie jest zawodem łatwym, a i droga do niego nie jest usłana wyłącznie różami. Na próbach przed spektaklami pojawia się np. trema, która sprawia, że można zapomnieć całego wyuczonego wcześniej tekstu. Dodatkowo chłopiec pojawia się na castingu do filmu, o którym w ogóle nie ma pojęcia. Ma za to niepowtarzalną okazję, by porozmawiać o aktorstwie m.in. z Maciejem Stuhrem, Filipem Łobodzińskim i Joanną Kulig, a Janusz Gajos uczula go na to, jak ważne jest nie popaść w samozachwyt. Te doświadczenia oraz inne przygody chłopca pomogą mu odpowiedzieć na wiele nurtujących go i związanych z tym wymagającym zawodem pytań.

Kontynuacja nagrodzonego debiutu Stasia

Książka Moja aktorska przygoda ukaże się 10 marca nakładem wydawnictwa Burda Książki, które już w kwietniu zmieni się w Słowne. Rekomendacji udzielili jej: Paulina Holtz, aktorka, Przemysław Staroń, nauczyciel wyróżniony tytułem Nauczyciela Roku 2018 i Michał Sufin, scenarzysta, założyciel teatru improwizowanego Klancyk i Klubu Komediowego.

Jest to już druga część cyklu Staś na tropie. W zeszłym roku ukazała się książka Jak prawie zostałem piłkarzem. Jej autorami są, tak jak w przypadku Mojej aktorskiej przygody Staś Łazarewicz oraz jego mama – Ewa Winnicka. W lutym została ona uhonorowana nagrodą główną w konkursie Komitetu Ochrony Praw Dziecka „Świat Przyjazny Dziecku” w kategorii książek od 8. roku życia.

W wywiadzie dla Gazety Wrocławskiej Ewa Winnicka mówiła, że pisząc tę książkę, Stasiek myślał o chłopakach w swoim wieku i pewnie trochę młodszych.

– A ja słyszę, że książka bawi również dorosłych. Bo też Staś bezkompromisowo obnaża świat dorosłych. Zwłaszcza własnych rodziców.

TT Ads

Dodaj komentarz